זהו הדבר השכיח שבני הגיל השלישי מתביישים לדבר עליו

שתף ב...

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

הרצון לשמור על עצמאות תפקודית הכרחי לחוויה של מסוגלות ואמונה ביכולת האישית. עבור בני הגיל השלישי, שחווים ירידה בתפקוד התנועתי והשכלי מדובר בהכרח של ממש. פעולות יחסית פשוטות כמו ביקור בתא הנוחיות או רחצה במקלחת הופכות למורכבות ואף למסוכנות. מתבגרים רבים מתקשים לקבל את המצב, ולא מעוניינים לשקול בשלב זה בחייהם תמיכה פיזית. עבורם יצרנו את המדריך המקוצר לשיפוץ חללים רטובים, שם מתרכזת עיקר הסכנה.

בטיחות בביקור לשירותים

הנושא הראשון שבו נחווה הקושי הוא ביכולת להתפנות בעת הנוחיות. עבור רבים פעולת הכיפוף כמעט ואינה אפשרית ומכבידה. לשם כך ניתן להוסיף מושב הגבהה לאסלה עם ידיות אשר מוסיף עשרה ס"מ לגובה האסלה ואף מבטל את הצורך בהתקנת מעקה על הקיר. בישיבה ממושכת הידיות משמשות כתמיכה ומקלות את העומס המופעל על הגוף. פעולה קטנה זו מספיקה כדי להחזיר את תחושת העצמאות בעת הביקור בשירותים.

בטיחות בתנועה במרחב

רבים מבני הגיל השלישי מתמודדים בפעם הראשונה עם הירידה ביכולת התנועתית. ההליכה נעשית מסורבלת ואיטית, ולעיתים יש תחושה, שהגוף מאבד שליטה. התקנה של ידיות נצמדות בעיקר בחללים רטובים תיצור נקודות אחיזה רבות, אשר יספקו תמיכה מלאה בעת תנועה בהליכה, ואף במעברים בין עמידה לישיבה ולהיפך.

רחצה בטוחה באמבטיה

זמן הרחצה באמבטיה מהווה מפלט מהרעשים שבחוץ ועבור רבים נתפש כנקודת השיא של היום. חווית רחצה פרטית מעניקה תחושה של מסוגלות ועצמאות שאין שניה לה. עבור בני הגיל השלישי אין הדבר מובן מאליו. כידוע עיקר התאונות בבית מתרחשות בעת הרחצה ולכן אלו אשר חווים ירידה בתפקוד הגופני והמחשבתי נדרשים לפתרונות מונעי החלקה. הדבקת פסים ייעודיים על רצפת האמבטיה תבטיח ליצור מדרך מחוספס דיו, שחיוני כל כך לתחושת ביטחון.

התקנת תאורה

תאורה היא הבסיס לסביבה בטוחה, ותאורה ייעודית בחלל הרחצה תבטיח נראות טובה יותר. הכפלת התאורה בחלל בדרך פשוטה וחסכונית מתאפשרת על ידי התקנת מנורה או הצבת מקור אור אל מול המראה. התקינו תאורה ייעודית ומתאימה המוגנת מפני מים. העדיפו צבעי נורות חמים או כאלו המדמים אור יום לתחושה ביתית ונעימה.

התקנת זמזם מצוקה

ראינו אותו במקוואות, בתי חולים ומרכזי שיקום. זמזם מצוקה בחלל הרחצה עשוי להציל חיים. מקמו את זמזם המצוקה במקום גבוה, שאינו חשוף למים, ובקשו שאליו יחובר חבל מקשר, שבעת משיכה פשוטה יפעיל את האות.

לסיכום, רבים מבין בני הגיל השלישי מתביישים לדבר על הירידה ביכולת התפקוד היום יומי. המצב אף רווח יותר כאשר אין כל צורך או הצדקה לעזרה סיעודית, אך הפעולות היום יומיות הפשוטות הופכות למעיקות ומסורבות. עבור מקרים אלו ועבור אלו הנמצאים בתקופות שיקום מומלץ להיעזר במדריך המקוצר, שסייע לכם להפוך את החללים הרטובים בבית לידידותיים למשתמש בכל גיל. מושב הגבהה עם ידיות, פסים נוגדי החלקה, הכפלת התאורה בחלל, הצבת זמזם מצוקה והוספת ידיות אחיזה נצמדות יגבירו את רמת הבטיחות תוך שמירה על האסתטיקה ותחושת הביתיות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן