הנגשה במחשבה תחילה: כיצד להתאים את הבית לקרוב משפחה סיעודי?

שתף ב...

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

רחצה, קימה מהמיטה, עליה וירידה במדרגות, אכילה ואפילו נעילת נעליים הן פעולות יום יומיות פשוטות, שרבים מאתנו מבצעים אותם ללא שימת לב מיוחדת. אך פעולות אלו מהוות התמודדות מאתגרת עבור אלו הסובלים מהגבלה בתנועה הן בשל מחלה והן בעקבות טראומה. ברוב המקרים כאשר בן משפחה הופך לסיעודי ניתן לבקש את עזרתם של משרד השיכון ומשרד הבריאות, אשר חוברים יחדיו באמצעות ועדה אך ישנם מקרים בהם לא ניתנת הזכאות לכך. באילו מקרים מדובר? ואיך בכל זאת אפשר לעשות זאת באופן מהיר, יעיל ונגיש?

באילו מקרים לא ניתן לקבל את סיועה של הועדה המשותפת של משרד השיכון ומשרד הבריאות?  

אם הנכם מתגוררים בשכירות פרטית, או הוכרתם כנכי צה"ל מטעם משרד הביטחון, נפגעי תאונות דרכים ונפגעי פעולות האיבה, אינכם זכאים לסיוע של הועדה המשותפת. גם אם דירתכם כבר עברה התאמה בעבר ולא חלה החמרה במצבכם, לא תהיו זכאים להטבה. ההטבה ניתנת ברוב המקרים עבור דירה בבעלות בלבד או בדירה בדמי מפתח/ שכירות ציבורית. (ראוי לציין , שאם הנכם מתגוררים עם קרוב משפחה מדרגה ראשונה או שניה (אב, אם, בן, בת, סבא, סבתא יש מקום להגיש את הבקשה) אין זכאות למי שבבעלותו שתי דירות ומעלה. הסיוע ניתן בהתאמות נקודתיות ולא במקרים של הרחבת דירה.

כיצד להנגיש את דירת המגורים של קרוב משפחה סיעודי בעצמכם במהירות וביעילות?

רבים המתגוררים בדירות שכורות או מעוניינים להנגיש את דירת קרובי משפחתם לצרכים הסיעודיים שלהם יוכלו לעשות זאת באמצעות שתי פעולות מרכזיות: הראשונה- מיפוי הצרכים והשנייה הצטיידות.

מיפוי הצרכים

עולם הסיעוד עשיר ומורכב. יש כאלו המסוגלים ללכת אך מתקשים לקום ממיטתם, יש כאלו שיתקשו לאכול, להתקלח ולהתלבש לבדם, אך יוכלו ליהנות מפעילויות חברתית, ויש מקרים בהם קיים חשש מהותי לחיי האדם אם לא יימצא לצד ליווי וטיפול צמוד. לכן בטרם ביצוע ההנגשה יש להבין, עם אילו מגבלות מתמודדים כדי למצוא להם את הפתרונות הנכונים.

האם קיים שירות ייעוץ בנושא?

קיימים מספר גורמים המייעצים בנושא. אך בטרם פונים לשוק הפרטי מומלץ להיוועץ ברופא המטפל בצוות הסיעודי במוסד הטיפולי, שממנו יוצא המטופל. במקרים רבים, ניתן לרכוש אביזרים סניטריים המתאימים לפעולות היום יומיות ומאפשרים לבני המשפחה הסיעודיים להתקיים בכבוד ואף לזכות בעצמאות רבה בעת ביצוע הפעולות השגרתיות כמו אכילה, רחצה, ביקור בנוחיות ואף הליכה ופעילות ספורטיבית. אביזרים כמו אמבטיה לחפיפת שיער יאפשרו לקרובי משפחה סיעודיים ליהנות מרחיצת שיערם ללא כל צורך לקום מהמיטה וללא הרטבה של המיטה והמזרן. פריט זה יעיל במיוחד בתקופות שיקום לאחר ניתוח וכאשר קיימת הגבלה ממשית בתנועה. כך גם נכון הדבר לגבי מעקה למיטה, המאפשר את הפעולה היום יומית של קימה ממצב שכיבה למצב ישיבה ולהיפך. ישנם מספר סוגים של מעקות, חלקם מותאמים למיטות מתכווננות וחלקם תומכים בלבד. תוכלו להיוועץ עם אנשי השירות של משווקי הציוד בתחום, אלה יוכלו להכווין אתכם בנושא. אמצעי נוסף, שייסע לאלו שמרותקים למיטתם הוא מזרן מפחית לחץ שמצויד בשכבות המפחיתות את מידת החיכוך ויוצרות לחץ חלופי בין שכבות המזרן.

לסיכום, כיום בזכות אביזרים נייחים וניידים ניתן להפוך כל סביבת מגורים לידידותית עבור קרוב משפחה סיעודי, בין אם הנכם זכאים להתאמות ובין אן לאו כדאי שתכירו מגוון אביזרים, שיגבירו את הנוחות היום יומית, וייסעו לבצע פעולות שגרתיות, שעד כה נדרשה להן עזרה סיעודית ממשית. אנו מזמינים אתכם לבקר באתר הבית של הגיל השלישי, לשאול שאלות ולהתייעץ עם הצוות המקצועי שלנו על מנת לבצע את ההתאמות הנכונות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן