שיקום קשישים – מה צריך לדעת?

שתף ב...

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

שיקום קשישים הוא תהליך שבו המטרה העיקרית היא להחזיר את האדם לאחר מחלה או פגיעה לתפקוד מלא ולעצמאות ככל האפשר בסביבה בה הוא חי.

בכדי להגיע לתפקוד מרבי האדם צריך לעבור תהליך שיקום. תהליך השיקום עוזר לנפגע לחזור לשגרתו.

תהליך זה יכול להתקיים בקבוצות או באופן משמעותי יותר בבתי חולים במסגרת של אשפוז או בבית עם מעקב מקצועי.

לתהליך השיקום יש 3 שלבים:

  1. אבחון והערכה – הצוות הרפואי עורך לנפגע אבחונים, בהם הוא קובע את המטרה של השיקום בשביל  האדם הנפגע. בנוסף הוא עורך הערכה ראשונית לגבי היכולת של האדם לשפר את המצב התפקודי שלו.  במהלך האבחון הצוות הרפואי ייתן המלצות לגבי התהליך-סוגי טיפולים המתאימים לאדם הספציפי, סוג השיקום (קהילתי או אשפוז).

  2. תהליך השיקום  – תהליך השיקום הצוות הרפואי בונה תכנית הכוללת אזהרות לגבי סיכונים בכדי למנוע פגיעה חוזרת. תכנית זו נעשית לאחר מעקב רפואי אחר הנפגע. התהליך כולל גם טיפול פיזיותרפיה לפי רצונו וצרכיו של המטופל .                                                                                                                                                   פיזיותרפיה,ריפוי בעיסוק וקלינאי תקשורת. במהלך תהליך השיקום מלווה את המטופל עובד סוציאלי. העובד עוקב אחרי ההתקדמות של המטופל ועוזר לו בהשגת כל זכויותיו מביטוח לאומי והשירותים השונים העובד הסוציאלי עוזר למטופל גם להשתלב בחברה לאחר שהסתיים הטיפול.
    תוך כדי הטיפול הצוות הרפואי המקצועי מאבחן את המטופל ועוקב אחר התקדמותו ובסופו של דבר עוזר למטופל ולמשפחתו לסיים את התהליך ולהתכונן לאורח החיים החדש לאור מצבו של המטופל.

ישנם מכשירים ביתיים שמומלצים לתרגול עבור שיקום מהיר יותר, ככל שהמטופל יתרגל יותר השיקום יהיה מהיר יותר

אופני כושר לידיים ורגליים, כדור שחוזר, כדור תרגול, כדור עיסוי, מכשיר התעמלות שנתלה על הדלת

ישנם אביזרים ועזרים לשיקום שמאפשרים לאדם בשיקום לתפקד באופן עצמאי יותר כגון :

אמבטיה לחפיפת שיער, גורב גרביים, הליכון עוזר לקום, חזייה עם סגירה מקדימה, יד עזר להרמה, ידית אחיזה לרכב, הגבהה לאסלה, כסא רחצה

3.     סיכום התהליך השיקומי – הצוות הרפואי נותן המצלות למשפחה של המטופל לגבי אורח החיים החדש שלו. בסופו של דבר הצוות הרפואי יערוך אבחון הערכה וסיכום של התוצאות של         התהליך השיקומי וידריך את משפחת המטופל ואת המטופל עצמו לגבי צרכיו של המטופל.

למידע על עזרים ומכשירים לשיקום בבית ניתן לפנות לאתר הגיל השלישי www.thirdage.co.il

לייעוץ ושאלות ניתן לפנות לסמדר מתמחה בנושא 054-696-3056

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן