שלבי אלצהיימר ועזרים שמקלים בתפקוד

שתף ב...

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

אלצהיימר מחלה פרוגרסיבית וחשוכת מפרא. כאשר אדם החל להיות חולה במחלה תאי המוח שלו מתנוונים ומתים, ויוצרים חללים ברקמת המוח ואין דרך לעצור את המחלה.

מחלת האלצהיימר אינה זהה אצל כל החולים וניתן לאפיין את המחלה ב 7 שלבים.

משך מחלת האלצהיימר בין 3 שנים ל 20 שנה, חלוקת המחלה לפי שלבים נחוצה על מנת להתאים את הטיפול לכל שלב של הפציינט.

שלב ראשון:  בשלב הראשון מתחילה פגיעה בתאי המוח, אך תפקודו של החולה אינה ניפגעת או מורגשת, אין תסמינים שניתן לאבחן לפיהם. בשלב זה אין ידיעה לחולה ולרופאיו שמחלת האלצהיימר החלה בגופו של הפציינט.

שלב שני: בשלב זה מורגשת ירידה מינורית ביכולות הקוגניטיביות, מה ששכיח פעמים רבות אצל קשישים בריאים. תסמינים אלו ממש קלים ולא שמים לב אליהם. קשה מאוד אפילו לחשוד שמדובר בתסמינים של אלצהיימר- התסמינים בשלב זה הם שחכה של חפצים, מילים, דברים שהיה צריך לעשות אך לא ניכרת פגישה משמעותית.

שלב שלישי: בשלב זה, הסביבה יכולה להבחין בהפרעה קוגניטיבית קלה ביכולותיו הקוגנטיביות.  אירוע שחכה ופגיעה בזיכרון ברמה גבוהה יותר ותכיפות בולטת יותר. החולים נוטים לשכוח שמות,אינם זוכרים ללמוד שמות חדשים, מתקשים בתפקוד בעבודה ובחברה, מתקשים להתארגן ולתכנן מראש ומתקשים לקרוא. יש לציין, שהתסמינים האלו לא מיועדים דווקא לאלצהיימר הם יכולים להיות משוייכים גם לנסיבות אחרות.

שלב רביעי: שלב זה בגרך כלל מתאפיין בירידה במצב של החולה להבין איפה הוא וברמת הידע שלו. פגיעה ביכולת החשיבה המופשטת במשימות מורכבות. פגיעה ביכולות לתכנן פעילות. קושי בזיכרון של אירועים מהעבר, החולשה גופנית של החולה. באבחון יסודי רפואי יצליחו הצוות הרפואי לאבחן את המחלה באופן מדוייק. ויקבעו שזה השלב הראשוני של האלצהיימר.

שלב חמישי: בשלב זה מורגשת ירידה קוגנטיבית של הפציינט והיא מחייבת את הפציינט לקבל עזרה על מנת שיוכל לתפקד באופן מסויים. החולים מתקשים מאוד בזכירת פריטים הכי בסיסיים וחשובים, הם כבר אינם יכולים לבצע פעולות מורכבות עוד יותר וקשה להם מאוד להתאים את התנהגותם לנורמות של החברה. בנוסף החולים מסוגלים לדאוג לצרכים שלהם ועם מעט עזרה הם מסוגלים להסתדר.

שלב שישי: התפקוד הקוגנטיבי ממשיך לרדת ויש צורך יותר גדול בעזרה. המודעות של החולים לסביבה כולה קטנה, הם שוכחים עוד ועוד אירועים שהכי חשובים שהיו בשבילם בערב, הם שוכחים פנים, אנשים מוכרים, שמות, גם את בני משפחתם האהובים להם. הם זקוקים לעזרה כל הזמן אפילו בפעילויות שיגרתיות שמו התלבשות ואכילה.

שלב שביעי: בשלב זה התסמינים של האלצהיימר גדלים. החולים במחלה שוחכים כמעט הכל! לא מכירים אף אחד מהאנשים שהכירו בעבר ואינם שולטים בתנועתיהם. בנוסף דיבורם הופך ללא מובן, הם צריכים עזרה בכל דבר בגלל שהשרירים והרפלקסים שלהם הופכים לבלתי גמישים. הם צריכים מטפל לאורך כל היום, אפילו לשירותים בזמן הם לא יכולים להגיע. מתקשים ללכת, לשבת, ואפילו לא מסוגלים להתחיק את הראש מורם או לבלוע. מצב זה יכול להימשך שנים ארוכות או גם חודשים ספורים. הם צריכים לאורך כל השנים או החודשים האלו סיוע קבוע.

ניתן לרכוש עזרים שמקלים על תפקוד עזרים להקלה בשגרת חיים.

ניתן לראות עזרים ומשחקי חשיבה לעיכוב או שיפור מצב המחלה עזרים לפנאי

ניתן לקבל ייעוץ אישי והתאמת עזרים בהתאם לתפקוד החולה 054-6963056

תגובה אחת

  1. – Great beat ! I would like to aprientpce while you amend your site, how could i subscribe for a blog site? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן