מצבי שיקום אורטופדיים בגיל השלישי

שתף ב...

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

במאמר זה תוכלו לקבל מידע על מצבים שונים המצריכים הליך של שיקום אורטופדי בהם נתקלים אנשים בגיל השלישי. כמו כן, תוכלו לקבל מידע על פציעות נפוצות כגון דלדול העצמות, שברים באגן ועוד.

על תהליכי שיקום אורטופדי בגיל השלישי

תהליכי שיקום אורטופדי מתמקדים בשחזור תפקודי הגוף של אדם לאחר פציעה, מחלה או ניתוח, והם שונים מהותית בקרב אנשים בגיל השלישי לעומת חלקים אחרים באוכלוסייה. שיקום זה מכונה "שיקום גריאטרי", והוא מותאם באופן אישי לצרכיהם הייחודיים של בני גיל הזהב. למשל, בעוד שבניסיונות השיקום של צעירים יש צורך להשיבם לתפקוד מלא בזירה הציבורית, רבים מן הקשישים שבמחלקות השיקום הגריאטרי ממוקדים בשחזור היכולת לבצע פעולות יומיומיות בזירה הביתית.

מהו השיקום גריאטרי?

על פי החוק קשיש הוא מי שחצה את גיל 65, אך בפועל ההגדרה הרפואית היא חמקמקה ונזילה ביותר, בהתאם לגופו, בריאותו ואופיו של האדם. אם כך, משך השיקום הגריאטרי ואופיו תלויים ביסודו של דבר בשני משתנים: מידת הנזק ונכונות המטופל – ולעתים גם נכונותה של משפחתו – לשיתוף פעולה. השיקום מתבצע גם בתנאי אשפוז במחלקות השיקומיות בבתי החולים השונים, או במסגרות שיקום יום שונות.

בהינתן מידה מסוימת של היענות מצד המטופל, הצוות השיקומי – הכולל רופאים גריאטריים, צוות סיעודי, קלינאי תקשורת, תזונאים, עובדים סוציאליים, ועוד – יידרש להציג כלים שונים במפגש מול שיקום פיזי, קוגניטיבי או נפשי. לדוגמא, לצורך בנייה מחודשת של מסת שריר הפיזיותרפיסט או המרפה בעיסוק עושה לרוב שימוש בעזרים כמו הליכונים ומקלות. לעומת זאת, קלינאי/ות תקשורת יירתמו לשיקום מטופל שעבר שבץ.

פציעות נפוצות

אחת מתופעות הלוואי של הזקנה היא דלדול העצמות (אוסטאופרוזיס), ובעקבותיה בני הגיל השלישי חשופים פי כמה לשברים ונקעים. ואכן, מרבית הקשישים הנדרשים לשירותיהם של מוסדות שיקום גריאטרי מגיעים אליהם בעקבות שברים בצוואר הירך. מדובר בניתוח מורכב בעל תקופת החלמה ארוכה שדורשת סיוע והשגחה מסביב לשעון לפחות שלושה שבועות, ולעתים אף יותר.

פציעות אופייניות נוספות בקרב מבוגרים הן שברים באגן, בעמוד השדרה (בחוליות), בברך וסביבותיה ובקרסול. בנוסף, יש לזכור שחלק מהפציעות שלא יחייבו שיקום או סיוע אצל צעירים, יהוו מכשלה קשה אצל המבוגר. למשל, קשיש המורגל בשימוש בהליכון תלוי בשימוש בכף ידו עד מאוד, ואם היא תינזק או תישבר ניידותו תיפגע במידה משמעותית.

מחלות רקע

השיקום הגריאטרי מותאם גם לכך שהטיפול בפציעות של אנשים מבוגרים מלווה לעתים קרובות בהתייחסות גם למחלות הרקע שלהם. הצוות השיקומי מביא בחשבון את הבלבול העמוק שנגרם לפרקים לקשיש לאחר מחלה ממושכת, אשפוז או טיפול תרופתי, ויודע להציע מענה בהתאם. המחלות הנפוצות ביותר הן אלצהיימר (או כל מצב נוירולוגי אחר דוגמת דמנציה), סרטן, פרקינסון, טרשת נפוצה ומחלות לב.

איך זה נראה בפועל?

מדובר בתהליך הדרגתי, ולעתים אף מפרך ומתיש, במסגרתו נדרש המטופל לתרגל יום-יום תרגילים פיזיים ומנטליים כאחד. בטיפולי הפיזיותרפיה מושם דגש על החזרת ניידות, בין אם בהליכה או בכיסא גלגלים. הפיזיותרפיסט יבקש מהמטופל לשנות תנוחות במיטתו, לקום ולשאת משקל על רגליו, ולבצע תרגילים לשיפור יציבה, שיווי משקל וטווחי תנועה במפרקים. לעומת זאת, מרפאים בעיסוק מבקשים להתמקד בהשבת העצמאות, ולשם כך מתרגלים עם המבוגר לבוש, רחצה עצמית, בישול וטיפוח.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן